Przed konsultacją

Ankieta dietetyczna

Ankieta

Wypełnij krótką ankietę z podstawowymi informacjami, która usprawni pracę w gabinecie.

Dzienniczek Żywieniowy

Możesz wypełnić dzienniczek żywieniowy i przynieść na konsultację. Jest on opcjonalny, w zależności od twoich możliwości. Pozwala wyciągać istotne wnioski z Twojego dotychczasowego sposobu jedzenia, a mi daje dodatkowe informacje.

Jeżeli planujesz przyjść do mnie tylko na jednorazową konsultację lub chcesz pracować ze mną bez jadłospisu to wypełnienie dzienniczka jest istotne. Możesz go też wypełniać już po pierwszej konsultacji.

markus-frieauff-IJ0KiXl4uys-unsplash

Badania

Jeżeli masz badania krwi zrobione w przeciągu ostatniego pół roku – przynieś je ze sobą.

Badania nie jest obowiązkowe, ale pozwalają lepiej dopasować żywienie do stanu zdrowia. Jeżeli dłuższy czas nie robiłaś/eś badań kontrolnych, skonsultuj się z lekarzem w sprawie ich doboru i analizy wyników. Poniżej są przykładowe, podstawowe badania, które warto robić raz do roku:

  • Badania krwi: morfologia, glukoza na czczo, lipidogram, enzymy wątrobowe, kreatynina, OB, TSH
  • Badanie ogólne moczu
  • Pomiar ciśnienia
  • Dodatkowo, jeżeli nie suplementujesz regularnie witaminy D w okresie jesienno-zimowym, warto sprawdzić  jej poziom przez badanie krwi.
i-yunmai-5jctAMjz21A-unsplash

Przygotowanie się do analizy składu ciała

Analiza składu ciała pozwala na dokładniejsze określenie Twojego zapotrzebowania kalorycznego niż to ma miejsce w przypadku kalkulatorów bazujących tylko na masie ciała, wzroście, wieku i płci.

Analizę trzeba wykonywać zawsze w tych samych warunkach, najlepiej o tej samej porze dnia. Jest to ważne, gdy chcesz w przyszłości porównywać pomiary między sobą. Wszystkie czynniki wpływające na nawodnienie i ilość płynów w organizmie wpływają na wyniki pomiaru. Poniższe wytyczne pozwalają na rzetelną analizę składu ciała:

  1. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 3-4h przed pomiarem.
  2. Przez 1 godzinę przed pomiarem nic już nie jedź, ani nie pij.
  3.  Przed pomiarem udaj się do toalety by opróżnić pęcherz.
  4. Ostatni napój z kofeiną lub inny produkt moczopędny wypij 3-4h przed wizytą (jeżeli są pite regularnie, to można tak jak inne płyny do 1h przed)
  5. Jeżeli to konieczne przed wizytą usuń zgrubiały naskórek ze stóp czy dłoni.
  6. W ciągu minimum 8h, a najlepiej 24h przed badaniem nie wykonuj większej aktywności fizycznej (typu trening), nie korzystaj z sauny, ani nie spożywaj alkoholu.
  7. Dłonie i stopy podczas badania powinny być suche i mieć neutralną temperaturę. Nie używaj kremu do rąk przed pomiarem. 
  8. Jeżeli w dzień przed badaniem miałeś/aś biegunkę, wymioty lub gorączkę, to pomiar będzie zaburzony.

Analiza składu ciała jest wykonywana analizatorem medycznym Accuniq BC310

Najczęstsze pytania

Analiza składu ciała

By wykonać pomiar wchodzisz stopami na wagę, a w dłonie chwytasz rączki analizatora. Następnie stoisz nieruchomo w neutralnej, wyprostowanej pozycji przez ok. 20 sekund i gotowe ☺. Po pomiarze wspólnie analizujemy wyniki i dostajesz ich skrót w postaci wydruku z analizatora.

Pomiar jest prowadzony po zdjęciu większych metalowych elementów i elektroniki, w lekkiej odzieży, bez skarpetek. Od pomiaru odejmuję szacunkową masę ubrań.

Tak, osoby posiadające rozrusznik serca nie mogą być poddawane analizie składu ciała. 

Przeciwskazaniem jest także epilepsja, ciąża, metalowe elementy w ciele, protezy i implanty, obrzęki, niedowład połowiczy ciała oraz stan zmniejszonego przepływu tkankowego (po rozległych urazach i oparzeniach).

Ten analizator także wykonuje pomiar tylko dla osób ważących do 200kg.

 

 

Najważniejsze parametry to:

  • Masa ciała
  • Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej
  • Beztłuszczowa masa ciała (FFM)
  • Masa mięśni szkieletowych
  • Wisceralna tkanka tłuszczowa
  • Segmentową i ogólna analiza tkanki miękkiej beztłuszczowej (każda z kończyn i tułów)
  • Całkowita zawartość wody 
  • Woda wewnątrzkomórkowa i zewnątrzkomórkowa
  • Podstawowa przemiana materii

 

Pozostałe parametry:

BMI, masa komórkowa, proteiny, minerały, wiek biologiczny, typ sylwetki, stopień otyłości, impedancja, wskaźnik talia-biodra

Analiza składu ciała wykorzystuje metodę bioimpedancji elektrycznej. Podczas analizy przez ciało przepływa prąd o niskim natężeniu, który jest bezpieczny dla człowieka. Analizator interpretuje jego parametry, które są różne w zależności od rodzaju tkanki przez którą przepływa prąd.

© Weronika Kiszakiewicz Dietetyka w zgodzie ze sobą